A grafikán a magyar gyártású modelleken kívül találsz magyar megrendelésre készülő svéd, csehszlovák és szovjet típusokat is, amelyek közül van, amelyik még most is dolgozik, de van, amelyik már csak olykor-olykor indul útjára, ha az ember kifog egy nosztalgia járatot, megmutatva nem múló erejét, és méltóságot parancsolva a mai újonc mozdonyok sűrűjében.
A válogatás szubjektív, ha vasút rajongó vagy és úgy gondolod nagyon hiányzik valamelyik legendás mozdony, írd meg nekünk és jó eséllyel elkészítjük a jövőben!
A grafikán sorakozó mozdonyok, a vasutasoktól kapott beceneveikkel:
M41---CSÖRGŐ--Ganz-Mávag---1800 LE
407---TEKNŐ--Siemens TS---8700 LE
M62---SZERGEJ--Vorosilovgradi Dízelmotorgyár--2000 LE
M61---NOHAB---svéd NOHAB gépgyár ---1950 LE
424---BIVALY---Magyar Királyi Gépgyár---1350 LE
M42---SZÖRNYELLA--MÁV-Ganz Hunslet---870 LE
M47---DACIA ---MÁV romániai rendelés--600LE
BzMOT---KIS PIROS---MÁV csehszlovákiai rendelés---190LE
M44---BOBÓ---Ganz-MÁVAG---600LE
A MOZDONYOK SZÓLÓBAN IS KÉRHETŐEK, KÉRÉSRE EGYEDI FELIRATTAL a pályaszám helyén!
BIVALY AZ IKON, a magyar ipar büszkesége!
1924-től kezdve A MAGYAR KIRÁLYI GÉPGYÁR 514-et készített ebből a 424-ES pályaszámú gyönyörű GŐZMOZDONYBÓL, ami szívós volt, erős, és fekete, ezért a BIVALY becenevet kapta. A másik beceneve a NURMI, amit Paavo Nurmi finn csodafutó világbajnokról kapott, aki ugyan szőke volt és nem fekete, de gyors volt, és hasonlóan pályaszám volt mindig a mellkasán, ha nem is a 424. Ugyan nagy teljesítményű mozdony volt, 100 km/h-ra maximalizált sebességgel /titkos információk szerint 124-el is mentek már vele/, sajnos az új, gyorsabb mozdonyok miatt idővel mellékvágányra került. De hála az ISTVÁNTELKI GŐZÖSMŰHELYnek, - ahol a gondos kezek minden alkatrészt az eredeti tervek szerint tesznek helyre, sőt, lehetőleg az eredeti alkatrészekkel-, 2 DB MÉG MA IS MŰKÖDIK, és élő történelemként nosztalgiajáratokat húz!
Próbáljátok ki, és NÉZZÉTEK MEG A MÁV minden tekintetben tökéletes VIDEÓJÁT a 424-ről, ami nem csak tudásforrás, egy csomó archív felvétellel, de meglepően vicces is! Érdemes annak is megnézni, akit hidegen hagynak a mozdonyok, bár ők egész biztosan nem olvassák már ezeket a sorokat. Magunk között szólva bánhatják, hogy lemaradnak róla.
HOGYAN MŰKÖDNEK EZEK A GŐZMOZDONYOK?
Egy részük SZÉNTÜZELÉSSEL, azaz a szén égetésével nyert hőenergiával a vizet gőzzé alakította, ami a hengerekbe jutva forgatta a kerekeket.
Másik részük PAKURÁVAL, ami nem egy délszláv pengetős hangszer, -habár néhány méternyi hőenergiát valószínű abból is tudtak volna csiholni-, hanem egy sűrűn folyó fekete kőolajszármazék. A 60-as években pedig jópárat fűtőolaj tüzelésűre cseréltek.